Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » O Kapslovně

O Kapslovně

publikováno 08.08.2011 (aktualizováno 31.08.2011)

Vznik a organizace

Klub biatlonu Kapslovna vznikl v roce 1975, původně pod názvem ZO 331 Svazarmu. Od roku 1990 je organizační jednotkou Českého svazu biatlonu (ČSB), sdružujícího kolem 100 biatlonových klubů v celé republice, jejíž činnost se řídí obecně závaznými právními předpisy, stanovami ČSB, stanovami klubu a nařízeními výboru. Mezinárodní organizací, zastřešující národní biatlonové svazy, je IBU (International Biathlon Union).

Hlavním cílem KB Kapslovna je výchova mladých sportovců, kteří budou důstojně reprezentovat svůj klub na regionálních, celostátních i mezinárodních soutěžích v letním i zimním biatlonu. KB Kapslovna též zajišťuje organizaci nejvýznamějších pražských biatlonových závodů – Žižkovské stuhy (viz příslušná sekce).

Biatlonu, jak letnímu (který má díky pražským podmínkám přednost) tak zimnímu, se v klubu aktivně věnuje okolo dvou desítek sportovců od žáků po dospělé. Všichni se pravidelně účastní regionálních a celorepublikových závodů, ti nejlepší pak reprezentují svůj klub i na mezinárodní úrovni. Kromě závodů v biatlonu se členové KB Kapslovna zúčastňují i běžeckých krosových a orientačních závodů. Každoročně se konají letní a zimní soustředění, sloužící k přípravě na nejvýznamnější sportovní akce sezóny.

Sportovní úspěchy

První velmi úspěšné období prožívala Kapslovna v polovině devadesátých let. Dokladem toho jsou zejména umístění Petra Živce v letech 1995 a 1996, kdy dokázal celkem třikrát zvítězit v závodech Českého poháru a na Mistrovství ČR v Plzni v roce 1995 obsadil vynikající II. místo. V juniorské kategorii dosáhl skvělého úspěchu Jan Měšťák, který vybojoval v roce 1996 v Jablonci nad Nisou titul mistra republiky ve vytrvalostním závodě. V juniorské kategorii v témže roce zazářil i Petr Pátek, který si díky výborným výsledkům v republikových soutěžích řekl o pozvánku do reprezentačního družstva ČR na Mistrovství Evropy v ruském Petrohradě, kde jako člen štafety získal bronzovou medaili. Vítězství Jany Červinkové ve vytrvalostním závodě na mistrovství ČR v Jablonci nad Nisou v roce 1996 je pak důkazem toho, že i něžné pohlaví má na Kapslovně své neopomenutelné místo. Ostatně nezářivějšího sportovního klání se ze sportovců Kapslovny zúčastnila v roce 1994 Petra Červenková-Nosková, která si vybojovala výbornými výsledky účast na zimních olympijských hrách v Lillehameru. Někteří sportovci této slavné éry 90-tých let KB Kapslovna se po ukončení své vrcholové sportovní kariéry dnes věnují biatlonu na předních trenérských místech u biatlonových reprezentací Nizozemí, Velké Británie, Rakouska, USA či Kanady.

Po několika letech, kdy sportovci Kapslovny sklízeli úspěchy zejména na regionálních závodech, se počátkem 3.tisíciletí začíná znovu psát slavná éra klubu. Dokladem jsou dvě stříbrné medaile Jana Měšťáka z Mezinárodního mistrovství SRN v roce 2000, bronzový kov Petra Pátka ze závodů Českého poháru v Jáchymově v roce 2004,  zlato Jiřího Koubka v témže závodě v kategorii juniorské. Zvláště úspěšným se stal rok 2005, ve kterém zazářily zlato mezi muži v závodech Českého poháru na hrudi Mariana Valeka v Harrachově, stříbro Jirky Koubka mezi juniory tamtéž, nebo dva bronzy Petra Pátka a Mariána Valeka z Mistrovství ČR. Posledně jmenovaní navíc skončili na druhém a třetím místě celkového sezónního žebříčku mužů. Skvělých úspěchů dosahovali i naši mladí sportovci, což potvrzuje „zlatá“ Vojty Blažka z českého poháru v Jílovém v roce 2004, skvělý zlatý úspěch kapslovňácké žákovské štafety ve složení Vojta Blažek, Dušan Bergmann a Jakub Živec z týchž závodů, nebo bronz Bětky Blažkové mezi žákyněmi z Mistrovství republiky v roce 2006.

Rokem 2006 ale zlaté období Kapslovny teprve začalo. Od roku 2007 její závodníky na závodech Českého poháru čekaly medailové žně, které si můžete prohlédnout zblízka na těchto stránkách v sekci Letní sezóna (sportovci Kapslovny se zaměřují hlavně na letní biatlon a jejich  výsledky v zimním biatlonu nejsou proto až tolik oslnivé, nicméně do Zimní sezóny se samozřejmě můžete podívat též :-)). A protože tým Kapslovny doplnilo i více zástupkyň něžného pohlaví, začala se Kapslovna mezi dospěláky prát i o přední příčky v soutěžích klubů a v roce 2010 dosáhla na samotný vrchol.

Oficiální stránky střelnice KB Kapslovna
Pro informace o nabídce střelnice (střelba, zkoušky odborné způsobilosti, prodej střeliva aj.) na www.kapslovna.cz .

« 10 / 2017 »
Nejlevnější povinné ručení